arkeoloji dunyası
Müze ve Müzelerimiz, Müze Haberleri**

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

HÖYÜKLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

DOSTLARLA ARKEOLOJİ GEZİLERİ

 

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

 

 

<Beşiktaş Anadolu  Lisesi öğrencileri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, istanbul arkeoloji müzeleri, arkeoloji dunyası, ali guneygul>
Beşiktaş Anadolu Lisesi öğrencileri, İstanbul Arkeoloji Müzelerini gezdi
Mart-2012

İTO Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, istanbul arkeoloji müzeleri, arkeoloji dunyası, ali guneygul

İTO Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri, İstanbul Arkeoloji Müzelerini gezdi
Mart-2012

Öğrencilere Müze Yasak !

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere gezilerle ilgili birçok sınırlandırmalar getirilmişti. Hatta bazı müzeler hafta sonu öğrenci kabul etmemeye bile başlamışlardı. Ancak İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünün son yasağı eğitimcilere pes dedirtti. Buna göre öğrenciler Çarşamba ve Perşembe haricinde bu müzelere götürülemeyecek ! Diğer günlerde de öğrenci sayısı 50'yi geçmeyecek ! İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü kendi keyfini düşünüyor olabilir ancak İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün her konuda olduğu gibi bu konuda da sesini çıkartmaması öğretmenleri üzdü. Bu düzenleme öğrencilerimizi tarihinden, kültüründen bir nebze daha koparacaktır.

26 MART 2012

 

Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas'ta açılıyor.

Türkiye'nin ilk anıt heykeli olan ve Osman Gazi'ye ait olduğu bilinen büst de müzede sergilenecek eserler arasında yer alıyor.

Sivas Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde bulunan ve yapımı Osmanlıların son dönemine rastlayan 'Sanat Mektebi Binası' restore edilerek müze haline dönüştürüldü.

5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulu müzede, Hitit uygarlığının simgesi olan çift boğa, nesli tükenmiş hayvanlara ait kemik ve fosiller ile 5 bin 730 sikke ve 2 bin 357 arkeolojik eser sergilenecek.

Müzede yaklaşık 10 milyon yıl önce Sivas'ın Hayranlı ve Haliminhanı mevkilerinde yaşayan fil, gergedan, zürafa, sırtlan, antilop, ceylan ve üç toynaklı atlara ait fosiller de sergilenecek.

Orta Anadolu'nun en büyük arkeolojik müzesinin resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından gerçekleştirilecek.
02/05/2009

 

 

zmir genelindeki 16 kazı alanından 2008 yılına kadar 143 bin 617 eser çıkarıldığı, bunlardan 10 bin 125'inin 10 müzede sergilendiği ve 133 bin 492 eserin de depolarda sergilenmeyi beklediği öğrenildi.

28.01.2009
İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre,

Sergilenen ve Depoda Bekleyen Eserler
Bu kazı alanlarından çıkarılan eserlerden bin 775'i Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor, bu müzenin deposunda bulunan eser sayısı 23 bin 847.

Sergi alanları yetersiz olduğu için yeni müze çalışmaları devam eden Efes Müzesi'nde 804 eser sergilenirken, depolarında 58 bin 907 eser bekliyor.
Bergama Müzesi'nin sergi salonundaki eser sayısı bin 283,
Ödemiş Müzesi'ndeki eser sayısı 866 olarak bildirilirken, sergilenen eserlerin onlarca kat fazlası depolarda gün ışığına çıkmayı bekliyor.

Batıklardan çıkarılan eserlerin sergilendiği Çeşme Müzelerinde de durum değişmezken, deposunda eser bulunmayan tek müze olan Çakırağa Konağı'nda da 126 eser sergileniyor.

Yetkililer, depolardaki eserlerle en az 10 müzenin daha kurulabileceğini, özellikle Efes ve Bergama'da müzelere ihtiyaç olduğunu bildirdiler.

 

2008 yıl Müze ve Ören yeri ziyaretçi sayısı

Liderler; Topkapı Sarayı, Ayasofya, Efes,


Müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı geçen yıl 22 milyona, elde edilen gelir 116 milyon TL'ye çıktı.

Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini geçen yıl toplam 22 milyon 662 bin 590 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı 2007 yılında 19 milyon 87 bin 633 kişiydi.

Türkiye'nin en fazla gezilen ilk üç müzesi yine değişmedi. Ancak, en çok gezilen müzeler sıralamasında önceki yıl birinciliği alan Ayasofya, bu yıl yerini Topkapı Sarayı'na bıraktı.

Buna göre, geçen yıl, Osmanlı'nın görkemiyle sadeliği birleştiren, içinde birçok nadide eseri barındıran Topkapı Sarayı'nı 2 milyon 526 bin 251; sanat tarihi ve mimarlıkta baş yapıtlar arasında yer alan Ayasofya Müzesi'ni 2 milyon 206 bin 968 kişi gezdi.

Mevlana Müzesi, üçüncülüğü aldı. Müzeyi, toplam 1 milyon 584 bin 170 kişi ziyaret etti.

Hacıbektaş ve Noel Baba'ya Yoğun İlgi
Turistler, "üç büyükler"den sonra en çok Hacıbektaş, Noel Baba ve İstanbul Arkeoloji müzelerine ilgi gösterdi. Hacıbektaş Müzesi'ni geçen yıl 663 bin 166 kişi ziyaret etti.

Noel Baba'nın müzesini 484 bin 447,
İstanbul Arkeoloji Müzesi 362 bin 744 ziyaretçi çekti.

En fazla ziyaretçi alan diğer müzeler ise şöyle:

Müze Toplam Kişi
---------------- -----------
-Alanya Kalesi 325 bin 985
-Anadolu Med. M. 289 bin 752
-Milet Müzesi 260 bin 899
-Bodrum Su Altı M. 207 bin 414
-Gaziantep Müzesi 203 bin 198

Efes Yine Gözde
Bakanlığa bağlı en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında ilk üç sırayı Efes, Hierapolis ve Göreme aldı. Efes'i geçen yıl yerli ve yabancı 1 milyon 678 bin 756 kişi gördü.

Pamukkale'nin hemen yanındaki Hierapolis antik kenti, gladyatörlerin dövüştüğü tiyatrosu, şehrin giriş kalıntıları ve antik hamamıyla her yıl birçok turisti ağırlıyor. Bu tarihi mekanı da geçen yıl 1 milyon 231 bin 89 kişi gezdi.

Göreme Açık Hava Müzesi ise 656 bin 804 ziyaretçi çekti.

Ayrıca, Kaş-Finike arasındaki çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Myra'yı geçen yıl 490 bin 606; Anadolu'daki Roma tiyatrolarının sahnesiyle günümüze ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneği Aspendos'u 373 bin 604 kişi ziyaret etti.

Öte yandan, İshak Paşa Sarayı 134 bin 348, St. Jean Anıtı ise 261 bin 25 ziyaretçi sayısıyla en fazla gezilen yerler arasına girdi.

Gelirde İlk Üç
Kültür ve Turizm Bakanlığının müze ve ören yerlerindeki bilet gelirlerinden yüzü güldü.

Buna göre, Topkapı Sarayı'ndan 22 milyon 305 bin 337 TL, Ayasofya Müzesi'nden 21 milyon 81 bin 410 TL gelir elde edildi. Hierapolis Ören Yeri'nden 14 milyon 314 bin 640, Efes'ten 12 milyon 769 bin 459 TL, Göreme'den 3 milyon 539 bin 666 TL, Aspendos'tan 2 milyon 239 bin 410 TL, Mevlana Müzesi'nden 1 milyon 920 bin 727 TL gelir sağlandı.

Ayrıca, Noel Baba, İstanbul Arkeoloji, Anadolu Medeniyetleri, Bodrum Sualtı gibi müzeler ile Myra, Troia, Perge ve Akropol gibi ören yerleri 1'er milyon TL'yi aşkın gelir bıraktı.
19/1/2009 .

 

BURDUR MÜZESİ'NE ANLAMLI ÖDÜL

"KÜLTÜREL YÜKSELİŞ ÖDÜLÜ" 

     17.Mart.2008
Burdur MüzesiBurdur İl Sınırları içerisinde yapılan kazı ve araştırmalar, Arkeolojik olarak ön plana çıkan bir çok bilgilerin yanı sıra ve yapılan restorasyon çalışmalarıyla, Burdur İlinin kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması ve sergilenmesiyle; Burdur İline yönelik Kültür Turizmi çalışmaları nedeni ile Turist Rehberleri Birliğine meslek kuruluşlarına bağlı Profesyonel Turist Rehberlerinin, Meslek Kuruluşlarının Yönetimlerinde oluşturduğu konsersiyum'un katılımcılarının oylarıyla, Turist Rehberleri Birliği bölgesel ödüllerinden "Kültürel Yükseliş Ödülü /Antalya" ödülüne, Burdur Müzesi seçilmiştir.

       Antalya Rehberler Odası tarafından Burdur Müzesi'ne 14.Mart.2008 günü Burdur Valisi M.Rasih ÖZBEK makamında, İl Kültür Turizm Müdürü Seyit Erdoğan, Müze Müdürümüz H.Ali Ekinci'nin bulunduğu ziyarette; Antalya Rehberler Odası Başkanı Osman Özbuldu ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından, Avrupa'da Yılın Müzesi olmaya aday müzemiz "Kültürel Yükseliş Ödülü"ne layık görülmüştür. Ziyaret esnasında yapılan açıklamalarda;burdur müzesi

      Antalya Rehberler Odası Başkanı Osman Özbuldu "Bizler Turizmin gelişmesine olumlu yönde katkıda bulunan kurumlara "İtici güç oluşturması" amacıyla teşekkür anlamına gelecek ödüllendirmeler öngördük. Burdur Müzemizin özel olması, içerdiği zenginlikler, değerler ve çalışanlarının  özverisi nedeni ile; Burdur Müzemize bir teşekkür belgesini vermek istedik derken;

      Burdur Valisi M.Rasih ÖZBEK ise; İnsanların birbirlerini övmeleri, ödüllendirmeleri çalışmalara hız veriyor, Bu türlü ödüllendirmeler öyle sanıyorum ki müzemizin çalışmalarını biraz daha hızlandıracak, biraz daha sevinçli, ödül almaktan dolayı daha pozitif çalışmalar sergileyecektir. Biliyorsunuz ki Müzemiz Avrupa'da Yılın Müzesi'ne aday ve belki de Avrupa'da Yılın Müzesi haline gelecektir diye düşünüyorum. Burdur küçük bir il olmasına rağmen oldukça fazla zengin ören yeri ,folklorik değer taşıyan insan yapısı, eğitim ve kültür bakımından eğitimde sürekli birinci olan bir ildir şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

"Uşak Müzesi'nde köklü değişiklik"

ANKARA(ANKA)- Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, teftiş raporu sonuçlarına göre Uşak Müzesi çalışanlarında köklü değişiklikler yapılacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uşak Müzesi'nden çalınan Kantlı Deniz Atı'nın ardından başlattığı inceleme sonrasında 38 parça tarihi eserin daha müzeden çalındığını ortaya çıkardı. Uşak Müzesi olayından sonra bütün müzelerin mercek altına alındığını bildiren Bakanlık yetkilileri, Maraş Müzesi dışında tüm müzelerde doğru işler yapıldığını tespit ettiklerini bildirdi. Uşak Müzesi'nde ortaya çıkan yeni durumun çalışanlar tarafından yapıldığından da şüphelenildiğini açıklayan Bakanlık yetkilileri, teftiş raporunun, "hata çalışanlarda" yönünde çıkması halinde Uşak Müzesi çalışanlarında köklü bir değişiklik yapılacağını bildirdi.
21/8/2007

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi 2009 Yılına Kadar Kapatıldı

Nevin Soyukaya

Bu süre içersinde restorasyonu süren içkaleye taşınacak Müze, 1934 de Zinciriye Medresesinde kuruldu. Yeni Müzede 12.000 eser sergilenecek.
Bu arada 24.000 eserin eserin bulunduğu müzede, sağlık durum tespiti çalışmaları yapılacak. Dokuz uzman oluşturulan laboratuarda restorasyon çalışmalarını yapacak.
2 Ağustos 2007

 

Diyarbakır Müze Müdiresi Nevin Soyukaya

 

MÜZELER ARTIK DAHA ETKİN KULLANILACAK

Öğrenciler yaşayarak dokunarak öğrenecek. Egitim ve öğretimde Müzelerden daha etkin yararlanmak için çalışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmaları doğrultusunda; Müzeler artık, eğitim, iletişim, sanat ve eğlence mekanına dönüştürülecek.

İlk uygulamalar Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sürüyor.
Bu amaçla oluşturulan atölyede öğrencilerle ilgilen, Müze araştırma görevlisi Asuman Alpagut, "Çocuklar burada hissederek öğreniyorlar. Müzemizde gördükleri dönem ve uygarlıkları, kopyalarına dokunarak, atölyede kendileri yaparak öğrenmelerinde kalıcılık sağlanıyor." bilgisini verdi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Hikmet Denizli," Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz bu uygulamanın amacı, Müzelerin soğuk, karanlık, ulaşılamayan mekanlar değil, sevimli, oynanabilen, gülünebilen mekanlar olduğunu çocuklarımıza anlatmaktır." dedi

Halen haftada iki gün süren atölye çalışmaları, yeni dönemde dört güne çıkarılması planlanıyor.
30 Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

Burdur'da Zengin Tarihi Miras

Müze, bölge kazılarıyla çıkarılan tarihi kalıntılarla zenginleşiyor.

hacı ali ekinciBurdur Müzesi, Roma ve Pisidia medeniyetlerini de kapsayan, MÖ 7000'den günümüze, 9000 yıllık geçmişin izlerini barındıran 60.000'den fazla eserle Türkiye'nin en zengin müzelerinden birisi olarak gösteriliyor. Burdur Müzesi Sagalassos, Kibrya, Hacılar, Kremna gibi antik kent ve ören yerlerinden çıkarılan eserlerle her geçen gün biraz daha zenginleşiyor. Yöredeki binlerce arkeolojik eserin 50 yıl önce şimdiki müze bahçesinde yer alan Bulguroğlu (Pirkılzade) Medresesi'nin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında koruma altına alınmasıyla başlayan müze oluşturma çalışmaları, bugün modern bir müze kompleksinin ortaya çıkmasını sağladı. Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Burdur Müzesi'nde, kuruluşundan bugüne kadar büyük bir koleksiyon oluşturulduğunu belirtti. Burdur'da özellikle son 5 yıllık çalışmalarla Anadolu'daki diğer müzelere örnek gösterilebilecek bir müze olduğunu belirten Ekinci, şu bilgileri verdi: "Müzemiz yurt dışında da ilgi odağı haline geldi. Burdur'un 9 bin yıllık tarihini yansıtan eserler, müze ziyaretçilerince ilgi görüyor. Burdur'da Türkiye'nin en kapsamlı ve en önemli kazılarından birisi olan Sagalassos kazıları devam ediyor. Sagalassos antik kentinde bulunan taşınır kültür varlıkları Burdur Müzesi'nde sergileniyor. Kibrya antik kentinde 2 yıldır süren kazılarda çıkarılan eserler de müzemizde sergileniyor. Bu kazılarda toprak altından çıkartılan eserler Burdur Müzesi'nin haklı ününü biraz daha perçinliyor. Bünyesinde 60 bin den fazla eserin bulunduğu Burdur Müzesi'ni bu yılın ilk altı ayında 6 bin 660 kişi ziyaret etti. Burdur Müzesi, bölgede sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen taşınabilir eserlerle gelecek yıllarda daha da zenginleşecek."
31 Temmuz 2007, TRT-HABER SERVİSİ

Burdur'da, Bulduğu Tarihi Eseri Muhafaza Etmek İçin Kamyonuna Yüklediği Toprakla Müzeye Teslim Eden Şahıs, Görevlilerin Kendisini Toprağı Taşımaya Zorladıklarını İleri Sürdü.

Burdur'un Bağsaray köyünde çiftçilikle uğraşan Mevlüt Duran (55), havuz yapmak için tarlayı kazdığı sırada tarihi eser buldu. Duran, yanındaki 3 arkadaşıyla birlikte Burdur Müzesi'ni arayarak durumu haber verdi. Müze yetkililerinin eseri getirmesini istemesi üzerine Duran, kepçeyle traktörün römorkuna yüklediği tarihi esere zarar vermemek için eserin altına ve yanına toprak doldurdu. İddiaya göre, Burdur Müzesi'ne getirdiği eseri toprağı bahçeye boşalttıktan sonra indiren Duran'dan müze görevlileri, boşaltılan toprağı götürmesini istedi. Bunun üzerine çıkan tartışmada görevliler, toprağı kaldırmadan kendilerini bırakmayacağını söyleyerek kapıları kilitledi. Kendisine teşekkür edilmesini beklerken toprağı kaldırmasını istediklerini söyleyen Mevlüt Duran, "Biz tarlamızda eser bulduk ve zorluklarla buraya getirdik. İnsanlık görevimizi yaptık, ama bizi müze bahçesinden toprak çekmediğimiz için bırakmıyorlar. Ben de toprak çekmiyorum diyerek tepki gösterdim" dedi.

burdur müzesiDuruma müdahale eden Müze Müdürlüğü'nde görevli arkeolog Gonca Gülseven, olaydan dolayı Mevlüt Duran ve arkadaşlarından özür diledi. Arkeolog Gülseven, eserin çok değerli olduğunu belirterek, "Roma dönemine ait yüksek kabartmalı bir eser, aslan postu taşıyan Herakles kabartması ama kesin bir şey söyleyemem araştıracağız. Maddi değeri gerekli incelemelerin ardından anlaşılacak" diye konuştu.

Bu arada Burdur Müze Müdürlüğü görevlileri ise tartışmanın ardından toprağı römorka yükledi.

Haber, ve resim; www.burdurda.net den alınmıştır

NOT:Bu haberin doğrusunu Müze Müdürlüğünden bekliyoruz


BURDUR MÜZESİ HERAKLES KABARTMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

    Burdur Müze Müdürlüğümüze 14.Nisan.2007 tarihinde Mevlüt Duran, Mesut Yıldız ve arkadaşları tarafından,Burdur İli-Çeltikçi İlçesi-Bağsaray Kasabası-Çatalpınar Mevkiinde tarımsal sulama havuzu açarken bulundu şeklinde bir beyanla,müzemize getirilen Herakles Kabartması ile ilgili olarak, açıklama yapılması zorunlu hale gelmiştir. Basına yansıması maalesef ki, Müzeye tarihi eser getiren kişilerin,bu eseri müzeye getirdiklerine pişman edildikleri şeklindedir.Oysa ki olay çok farklı gerçekleşmiş ve ayrıca maalesef ki görüntülerin montajlanması sonucu çok kötü bir biçimde yazılı görsel medyaya  aktarılmıştır.

    Müze bahçesine toprak döküldüğü için köylüler müzeye eser getirdiğine pişman edildi gibi açıklamalar,Müze Müdürlüğümüzün yıllardır vatandaşla el ele çalışma çizgisini zedelemiştir. Müze bahçesine toprak dökülmesi sorun değildir,eser getirildiğinde eseri nasıl sağlıklı bir biçimde,kırılmadan alabiliriz konuşmalarını kendi aramızda planlarken,çevre halkının yoğun ilgisi ve basın mensubu arkadaşlarımızın  kalabalığı takip etmesiyle olay büyümüştür. Eseri müzemize getiren kişiler tedirgin,gergin,öfkeli olmaları hepimizin dikkatini çekmiştir.Görevli bir arkadaşımızın bu durumdan etkilenmiş olmasıyla birlikte,eseri getiren kişilerin tepkili davranışlarına tepki olarak müze bahçesini kirletmeyin cümlesi sarf edilmiştir.Kesinlikle bu kişilerin üzerine kapı kilitlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.Görüntülerde ki demir kapılar bahçe araç giriş kapısıdır ve sivil halkın içeriye girmemesi için kapatılmıştır.Normal ziyaretçi giriş kapımız o esnada açık vaziyettedir.Zaten görüntülere dikkat edilirse Mevlüt Duran dönüp güvenlik görevlisi arkadaşımıza kapıları kapatma diye bağırmış,güvenlik görevlisi arkadaşımız ise bu tepkiye gülümsemekle kayıtsız kalmıştır.     

    Bahsi geçen Herakles Kabartması;Burdur ili,Çeltikçi İlçesi,Bağsaray Kasabası,Demirli Örenyeri,Çatalpınar Mevkiin'den getirilmiştir.Yerinde yaptığımız incelemelerde buranın Roma Dönemi Çiftlik Yerleşimi olduğu,Bizans Döneminde de kullanım gördüğü ve burada yoğun bir şekilde kaçak kazı faaliyetlerinde bulunulduğu,yoğun bir tahribat yapıldığı anlaşılmış ve sözü edilen yerde tespit çalışmaları yapılarak hazırlanan bilgi ve belgelerle birlikte tescil edilmek üzere,bu konu ile ilgili Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderilmiştir.Kurulun 24.07.2007 tarih ve 1730 sayılı kararı ile Çatalpınar Mevkii tescil edilmiştir.  

     Bu konuya bağlantılı olarak;Bucak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan hazırlık soruşturması dosyasında 01.04.2007-06.04.2007 tarihleri arasında şüphelilerin telefonlarının dinlenmesi sonucu,bahsi geçen Herakles Kabartmasının yalan beyanda bulunarak,kendi tarlamızda su kanalı açarken bulduk  şeklinde yorumda bulundukları ve hemen akabinde 14.04.2007 tarihinde eserin müzemize getirilmesi ile,Herakles Kabartmasının aslında daha önce bulunduğu ve zorda kalındığı için eseri müzemize teslim etmek zorunda kaldıkları ortaya çıkmıştır.

     Sonuç olarak genel bir yanlış anlaşılma Müze Müdürlüğümüz ve çalışanlarını zor duruma düşürmüş ,yanlış bir gündemle arkeoloji dünyası meşgul edilmiştir. Saygılarımızla 03.Mart.2008

 

                                                                                                                     H.Ali EKİNCİ

                                                                                                               Burdur Müze Müdürü


BAFRA MÜZESİ

Bafra Müzesi olarak hizmet verecek binanın onarımı tamamlandı. Müzede, İkiztepe kazılarından çıkarılan eserler sergilenecek. 26 Haziran 2007

 Parion Antik Kenti'nde 3 yıl önce başlayan kazılarda ortaya çıkan (M.S.) 1. yüzyıla ait eserler Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.    26 Mayis 2007 Cumartesi

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü'nde bulunan Parion Antik Kenti'nde 3 yıl önce başlayan kazılarda ortaya çıkan (M.S.) 1. yüzyıla ait eserler Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Candan Kozanlı, Parion antik kentindeki kazılarda bulunan eserlerden bir kısmının müzenin içinde sergilendiğini belirterek, "Antik kentte 3 yıl boyunca yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserleri büyük bir itinayla tek tek numaralandırarak cam ve pişmiş toprak heykeller olarak iki gruba ayırdık. Yapılan kazılarda çok sayıda ilginç malzemeler ortaya çıkarıldı. Bu sergide çocuk mezarlarından çıkan eserler ile yetişkin mezarlarından çıkarılan "terra kota" figürlerini ayrı ayrı sergiliyoruz. Ayrıca kazılarda yaptığımız çalışmalar sırasında bulunan eserlerin baştan sona fotoğraflarını da yine burada ziyaretçilerimizin görmelerini sağlıyoruz. Sergide M.S. 1. yüzyıla ait kemik zar ile o dönemde sporcuların yarıştan önce vücutlarına sürdükleri yağı kazımak amacıyla kullandıkları demir ya da bronzdan yapılan alet ile yağ kabı da yer alıyor. Sergimiz birkaç ay daha burada açık kalacak" dedi.

 

Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez, 50 Bine Yakın Eseri ve Yıllık 10 Binin Üzerinde Ziyaretçisi Bulunan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi'nin, Önemli Eserleriyle Türkiye'deki İlk 5 Müze İçerisinde Yer Aldığını Söyledi.

18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası nedeniyle Kültür ve Semt Evi'nde düzenlenen programda konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü Arkeolog Mevlüt Üyümez, Türkiye'de müzeciliğin Avrupa'nın bazı ülkelerinde olduğu kadar eski olmadığını söyledi. Medeniyetin beşiğinin Anadolu olmasına rağmen, arkeoloji biliminin gereken ilgiyi görmediğini ifade eden Üyümez, "İlk önceleri eski eser koleksiyonerliği olarak görülen müzeler, günümüzde ekseni 'insan' olgusu olan, daha geniş bir çerçeve içerisinde değerlendirilmeye başlanmıştır. 50 bine yakın eseri ve yıllık 10 binin üzerinde ziyaretçisi bulunan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi, çok ünik ve önemli eserleriyle Türkiye'deki ilk 5 müze içerisinde yer almaktadır. Müze, yeni ören yerleri ile değerlendirilmesi halinde çevreden geçen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelecektir. Bugün dünyanın hemen her yerinde arkeolojik çalışmalar giderek daha da yoğunlaşmakta ve ihtisas sahaları giderek genişlemektedir. Dünyamızda gelecek yıllarda arkeoloji biliminin popüler bir uğraş olarak gündemimize oturacağı muhakkaktır" diye konuştu. "AFYONKARAHİSAR'DAN TARİH FIŞKIRIYOR" İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali İhsan Narlı ise müzelerin tarihi hakkında bilgiler verdi. Türkiye'ye gelen turistlerin büyük çoğunluğunun müzeleri gezdiğini kaydeden Narlı, "Müzelerin zenginleştirilmesi için, bulduğumuz tarihi eserleri müzelere teslim etmeliyiz. İzinsiz kazı yapanlar, devletimizin güvenlik birimlerine bildirilmelidir. İlimizin açık hava müzesi niteliğinden dolayı her yerinden adeta tarih fışkırmakta, her gün yeni eserler ortaya çıkarılmaktadır. Eski ve tarihi eser olarak ortaya çıkan veya tescil edilen korunması gerekli eserlerin tahribatının önlenmesi ve gelecek kuşaklara aynen bırakılabilmesinin sağlanması en önemli yurttaşlık görevidir" dedi.
18 Mayıs 2007

 

18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası nedeniyle Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci ve İl Kültür Turizm Müdürü Seyit Taş Burdur Valisi Rasih Özbek'i makamında ziyaret etti. Avrupa'da yılın Müzesi yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek olan Burdur Arkeoloji Müzesinin bünyesinde 60 bin eser bulundurduğunu belirten Vali Özbek, "Burdur Arkeoloji Müzesini Burdurludan çok yabancılar geziyor. Burdur Müzesi bünyesinde bulundurduğu eserler ve konumu bakımından çok iyi durumda. Vatandaşlarımızı müzemizi gezdirmek için çalışmalıyız" dedi.
18 Mayıs 2007

 

Avrupa Müze Forumu'nca Düzenlenen Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışmasına Katılarak Başarı Ödülü Kazanan Gaziantep Arkeoloji Müzesi Yönetimi Aldıkları Ödülü Vali Süleyman Kamçı'ya Takdim Etti.Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen törende, İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu ve Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Avrupa Müze Forumu'nca verilen başarı ödülünü Vali Süleyman Kamçı'ya takdim etti. Vali Kamçı, 49 müzenin katıldığı yarışmadan Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin başarı ödülü almasının sevindirici olduğunu belirtti. Kamçı, Avrupa'nın en iyi müzesi seçilmek için iddialı olmalarına rağmen yarışmada birinciliğin Alman Göçmen Merkezi'ne verildiğini kaydetti.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ndeki sergi alanlarını büyütmek hedefinde olduklarını ifade eden Kamçı, "Verilen başarı ödülü ile Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin Avrupa'da iyi müzeler arasında yeraldığı kanıtlanmış oldu. Hedefimiz; Zeugma'dan çıkarılan mozaik ve diğer eserlerin sergilendiği müzemiz ve sergi alanlarını büyütmektir" diye konuştu.
29 Mayıs 2007

 

Müze Müdürlüğünde Görev Değişikliği.   21 Mart 2007

Karaman Müze Müdürlüğüne, Antalya Müze Müdürlüğünde Arkeolog olarak görev yapan Fütuhat BAŞAR atandı. Bakanlık tarafından açılan görevde yükselme sınavı sonucunda bu göreve atanan  BAŞAR,  21.03.2007 tarihinde Karaman Müze Müdürlüğü görevine başlamıştır. Karaman Müze Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Cengiz TOPAL'da Selçuk Müze Müdürlüğü görevine atanmıştır. Her iki arkadaşımıza da yeni görevlerinde başarılar dileriz.

Ark. Fütuhat BAŞAR, daha önce de Aphrodisias Müzesi Müdürlüğü yapmıştı. Fütuhat BAŞAR, Müzeleri ve tarihi eserleri çocuklara sevdiren çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Karaman Müzesini incelemek için tıklayınız

 

ULUSLARARASI ÖDÜL ALAN MÜZELERİMİZ

1976 yılında Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan ve 1977 yılında da ismi "The European Museum Forum" kısaca EMF olarak değişen konsey tarafından ödüllendirilen müzelerimizin başarı ve cazibeleri uluslararası ölçekte tescillenmiş durumdadır.

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi (1984), Antalya Arkeoloji Müzesi (1988), İstanbul Arkeoloji Müzesi (1993), Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi (1995) ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi (1997) bu ödülü kazanmış müzelerimiz olup, 2007 yılı değerlendirmelerine Gaziantep Müzesi aday gösterilmiştir.

 

2006 yılı Müze ve Ören Yeri Gelirleri

Türkiye gelenindeki 313 müze ve ören yerini yaklaşık 16 milyon 86 bin kişinin ziyaret etti, ziyaretçilerden toplam 65 milyon YTL gelir elde edildi.

Topkapı Sarayı'nı toplam 1 milyon 803 bin 951, Ayasofya Müzesi'ni 1 milyon 647 bin 570 ve Efes Ören Yerini 1 milyon 215 bin 929 kişi ziyaret etti. Mevlana Müzesi ise 1 milyon 14 bin 925 yerli ziyaretçi ile en çok yerli turisti çekti. Geçtiğimiz yıl, Topkapı Sarayı'nı giden ziyaretçilerin 1 milyon 287 bin 796'sını yabancılar oluşturdu. Topkapı Sarayı'na gelen ziyaretçilerden toplam 12 milyon 216 bin 340 YTL gelir elde edildi. İkinci sırada yer alan Ayasofya Müzesi'ni ziyaret eden toplam 1 milyon 647 bin 570 kişinin 1 milyon 290 bin 600'ünü yabancı turistler oluşturdu. Ayasofya Müzesi, ziyaretçilerden 12 milyon 154 bin 915 YTL gelir sağladı. Efes Ören Yeri ise toplam 1 milyon 215 bin 929 kişi ile üçüncü sırayı aldı. Ziyaretçilerin 934 bin 194'ünü yabancıların oluşturduğu Efes'ten elde edilen gelir de 7 milyon 850 bin 805 YTL oldu.

arkeoloji dünnyası

Mevlana Müzesi ise en çok ziyaret edilenler arasında 1 milyon 275 bin 147 kişi ile dördüncü sırada yer aldı. 1 milyon 14 bin 925 yerli ziyaretçiyle de en çok yerli turist çeken müze oldu. Mevlana Müzesi, toplam 3 milyon 535 bin 700 YTL gelir bıraktı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, 2006 yılında müze ve ören yerlerinin yoğun talep gördüğünü söyledi. Geçtiğimiz yıl, Türkiye gelenindeki 313 müze ve ören yerini yaklaşık 16 milyon 86 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Düzgün, ziyaretçilerden toplam 64 milyon 833 bin 410 YTL gelir elde edildiğini söyledi. 2006 yılında müzelere gelen toplam 16 milyon 86 bin ziyaretçinin 8 milyon 362 binini yabancılar, 7 milyon 724 binini yerli turistler oluşturdu. Yerli turistlerin çoğunluğu müzeleri ücretsiz gezdi. Yerli ücretsiz ziyaretçi sayı