arkeoloji dunyası
2007 Yılı Arkeoloji Kazı Haberleri

ARKEOLOJİ DÜNYASI

ARKEOLOJİ ETKİNLİKLERİ

ARKEOLOJİ BELGESELLERİ

ARKEOLOJİ HABERLERİ

arkeoloji haber arşivi

ARKEOLOJİ KAZI HABERLERİ

ARKEOLOJİ KAZILARI

 

ANTİK BÖLGELER

ANTİK KENTLER

ANADOLU UYGARLIKLARI

MÜZELER

TARİH ÇAĞLARI

MİTOLOJİ

Tanrılar-Tanrıçalar-Kahramanlar ve Atrübüleri

ARKEOLOJİ SÖZLÜĞÜ

ARKEOLOJİ MAKALELERİ

 

ARKEOLOJİ KİTAPLARI

ARKEOLOJİ GEZİLERİ

İST. ARK. MZ. SEMİNERİ

 

ARKEOLOJİ GEZİLERİM

ARKEO DOSTLAR

ARKEO İLGİNÇ

SÖZ SİZDE

MESAJINIZ VAR

YEREL ARAŞTIRMACILARIMIZ

ARKEOLOJİ HOCALARI

ARKEOLOJİ SİTELERİLİNKLERİ

 

 

KYZIKOS

Kyzikos, Yard. Doç. Nurettin KoçhanKyzikos'ta ilk açılmamış lahit. Kazı başkanı Yrd.Doç.Dr . Nurettin Koçhan ,Kazı başkan yrd. Yrd.Doç.Dr. Korkmaz Meral kazı komseri ve bir öğrenci mezarı temizlerken

kyzikos
Kyzikos, Oda mezarın ortaya çıkarılması

2007 yılı kazı sezonunda çalışmalara Hadrian Tapınağı ve kuzey nekropol alanında devam edildi. Bu dönemin en ses getiren çalışmalarından olan Kuzey Nekropol alanındaki kazılarda Açılmamış bir lahit ve yazıtlı silindirik steli olan oda mezar bulundu. İçlerinde ölü hediyeleri yer alan mezarlar Roma Dönemine tarihleniyor. Ayrıca Hadrian Tapınak alanında Bizans Dönemine tarihlenen birçok mezara rastlandı.

Kyzikoz kazıları, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü tarafından Yrd.Doç.Dr Nurettin KOÇHAN ve ekibi tarafından yapılmaktadır.

Kyzikos antik kenti, Balıkesir İli Erdek İlçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnessos (Ayı Adası) ya da Arkton Oros (Ayılar Dağı) olarak anılan Kapıdağı Yarımadası'nın ana kara ile birleştiği kıstağın güney ucuna yakın kısımda, Erdek-Bandırma karayolu üzerinde, Erdek'ten 8 km. doğuda yer almaktadır. Mitolojiye göre kentin kurucusu olarak kabul edilen Kral Kyzikos'un Thrak Kralı Eusorsos'un soyundan geldiğinin kabul edilmesi de kent halkının Thrak kökenli olduğu görüşünü desteklemektedir.
Kentte en önemli yapılar arasında dünyanın 8. harıkası olarak adlandırılan Hadrian Tapınağı, Metroon, Tiyatro, Bouleterion, Nekropol alanları bulunmaktadır.
Haber ve Resimler; Kazı ekibinden Arş.Gör. .Fevziye Güneş


 

 

 

 

ŞAPİNUVA

ÇORUM (İHA) - Çorum'un Ortaköy ilçesinde bu yılki etabı tamamlanan Şapinuva kazılarında, dini törenlerin yapıldığı mekan ile Hitit arşivleri gün yüzüne çıkartıldı. Şapinuva Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Hititolog Prof. Dr. Aygül Süel, kazıları Trakya, İstanbul, Ankara, Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversiteleri Hititoloji, arkeoloji ve tarih bölümü öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekiple yaptıklarını söyledi. Şapinuva'da 2001 yılında başlattıkları jeofizik çalışmalarına bu yıl da devam ettiklerini belirten Süel, Ağılönü tabir edilen yerde yapılan çalışmalarda şu anda tespit edilen 12 kat olarak taş döşeme mekanın 2 dönümlük alanında ciddi bulgulara rastlandığını ve burasının aynı Boğazkale Hattuşa'da bulunan büyük tapınağa benzer bir mekan olduğunu ifade etti. Süel, "Ancak kazıların tam olarak yapılmasının ardından buranın işlevi belli olacak. Kazılarda çıkan eserler, burasının ciddi bir tapınak ve dini ayin yapılan bir yer olduğunu gösteriyor" dedi.

Kıt bir bütçeyle Hitit uygarlığını gün ışığına çıkarmaya çalıştıklarını, yetersiz ödenekle kazı çalışmalarının çok zor şartlarda yapıldığını dile getiren Süel, "Burada bir tarih yatıyor. Şapinuva'da kazı çalışmaları 100 yıl sürer, ancak yetersiz kıt bütçelerle kazı çalışmaları daha uzun yıllar sürebilir" diye konuştu.
Şapinuva'nın M.Ö 14. yüzyılda Hititler'e başkentlik yaptığını ve bu dönemde III. Tutalya ve Taduhepa'nın krallık yaptığı yönünde ciddi dokümanlar bulunduğunu açıklayan Süel, "Şapinuva, başkentlik yapmış bir merkez ve Hititler için önemli bir kent. Yapılan kazı çalışmalarımız sonrasında bulunan 3 büyük arşivde 4 bin çivi yazılı tablet bulundu. Tabletler burasının ne kadar değerli bir yer olduğunu gösteriyor" dedi.

Bu sene A binasının kuzeyinde ve Ağılönü'nde çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Aygül Süel, 9 Temmuz'da başlattıkları 2007 kazı sezonunda Hitit dönemine ait 197 parça çivi yazılı tablet, çok sayıda büyük çanak ve çömlek bulduklarını söyledi.
1 Ekim 2007

PRİENE

Priene'de Kazı Sezonu Sona Erdi
Priene Antik Kenti Kazı Başkanı Alman arkeolog Prof. Dr. Wolf Raeck, Priene Antik Kenti'nde kazı sezonunun sona erdiğini açıkladı. Wolf Raeck, kazı sezonunun sona ermesi nedeniyle Güllübahçe Belediye Başkanı Yusuf Salbaş ile birlikte antik kentte bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, yaklaşık 2 ay önce başlayan kazı çalışmalarında, 4. yüzyıla ait toprak kaplar ile seramik parçaları bulduklarını belirten Raeck, ayrıca Mısır Tanrıları Tapınağı'nın bir kısmının daha gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Priene Antik Kenti kazı çalışmalarına 1998 yılından beri başkanlık yaptığını ve kazı çalışmalarında her yıl ayrı bir heyecan duyduğunu ifade eden Raeck, "Kazılar sürdükçe Priene'nin öneminin daha da arttığını düşünüyoruz" dedi. Raeck, İ.Ö. 4. yüzyılda ızgara planına göre inşa edilmiş olan Priene Antik Kenti'nin, mimar Pytheos tarafından yaptırılan Athena Tapınağı, tiyatro ve meclis binası ile antik kentler arasında ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydetti
23 Eylül 2007, trt

 

KÜLTEPE HÖYÜK

Kültepe Höyüğü Kazıları Tamamlandı Bu yılki bölümü tamamlanan Prof. Fikri Kulakoğlukazılarda kale surları ve burçlar bulundu.
Kayseri Kültepe Höyüğü'ndeki kazılarda İl'in en eski kale sur ve burçları ortaya çıkarıldı. Başkanlığını Ankara Üniversitesinden Profesör Fikri Kulakoğlu'nun yürüttüğü kazı çalmalarının bu yılki bölümünde Kayseri tarihi açısından önemli kale ve sur kalıntılarına ulaşıldı. Eni 5 metre, uzunluğunun ise 2 kilometre olduğu tahmin edilen surun Milattan Önce binli yıllarda yapıldığı belirlendi. Sur'un ortaya çıkarılması sırasında, 213 envanterlik eser de bulundu. Anadolu'nun yazıyla tanıştığı ilk mekan olarak bilinen Kayseri'nin Kültepe kültepebölgesinden şimdiye kadar 20 binin üzerinde çivi yazılı kil tablet ile 100 bine yakın arkeolojik eser çıkarıldı.
23 Eylül 2007 TRT

 

 

BONCUKLU HÖYÜK

Boncuklu Höyük'teki evin tabanı, dört gün önce gün yüzüne çıkarıldı. FOTOĞRAF: KEREM PULGAT / DHA
DHA - KONYA -Konya'nın Hayıroğlu beldesindeki Boncuklu Höyük'te eski tunç devrine ait insan kemikleri bulundu. Boncuklu Höyük'teki kazılar sonucu elde edilen buluntular üzerine araştırmacılar, yörenin, Çatalhöyük'ten bin yıl daha eski olabileceği üzerinde duruyor. Kazılar sırasında bilimadamlarını şaşırtan bir başka bulgu ise deniz kabuklarından yapılan takılar. Bunun, yörede ticaret yapıldığının bir göstergesi olabileceğini kaydeden bilimadamları, Boncuklu Höyük'te insanların toplu halde yaşadıklarının anlaşıldığını vurguladı.

Boncuklu Höyük'teki kazılarda, 10 bin yıllık bir evin temel kalıntılarına ulaşıldı. Konya'nın Çumra İlçesi'nde, Çatalhöyük'ün 10 kilometre güneyindeki Boncuklu Höyük'te bulunan ev, Anadolu'da yerleşik hayatın bilinenden 1000 yıl Boncuklu Höyükdaha önce başladığını ortaya çıkardı.
Kazı başkanı İngiliz arkeolog Doç. Dr. Douglas Baird heyecanlı: "Bulgulardan burada yaşayan insanların henüz bilinmeyen bir nedenle Çatalhöyük'e göç ettiğini belirledik. Bir başka deyişle Çatalhöyüklülerin atalarının izini bulduk."
Geçmişi MÖ 8500-7500 yıllarına uzanan Boncuklu Höyük, iki yıldan beri yedi ülkeden 25 kişilik bir ekiple kazılıyor. Ekip kazılarda büyük ve küçükbaş hayvanların kalıntılarına, deniz kabuklarına, süs amaçlı boncuk ve koruma amaçlı sivri uçlu aletlere ulaştı. 19 Eylül günü bulunan ve 10 bin yıllık olduğu belirlenen evse, insanın göçebe hayattan yerleşik hayata geçişine ait Anadolu'daki ilk iz oldu.
Yerleşikliğin kanıtı: Çöplük
Liverpool Üniversitesi'nden Doç. Dr. Baird, duvarları yok olan sadece tabanına ulaşılan evle ilgili bilgi verdi:
"Çatalhöyük'teki dikdörtgen evlerin tersine Boncuklu Höyük'te oval yapıda bir ev tabanı gün yüzüne çıkarıldı. Belki de evde kamış ve ahşap duvarlar mevcuttu. Ancak bölgede çok uzun yıllar tarım yapılıp, hayvan otlatıldığı için bulgular büyük oranda yok edilmiş. Çalışma alanı etrafında çöp alanları bulunması da bize burada yerleşik hayat bulunduğunu gösteriyor."
Hem Çatalhöyük'te hem de Boncuklu Höyük'teki yerleşim yerlerinin içinde boyalı sıva kabartmalar olduğunu vurgulayan Baird, "Bu durum, Boncuklu Höyük'te oturanların Çatalhöyük kültürünü oluşturduğunu kanıtlıyor" dedi, "Her iki kazı alanındaki bulgulardan, burada yaşayan insanların henüz bilinmeyen bir nedenle Çatalhöyük'e göç ettiğini belirledik. Yıllardır 9 bin yıllık Çatalhayök'ün Anadolu'nun ilk yerleşim yeri olduğu düşünülüyordu. Ancak Boncuklu Höyük'teki 10 bin yıllık ev bu tezi değiştirerek, Anadolu'da medeniyetin 1000 yıl daha önceden başladığını gösterdi."
Boncuklu Höyük'teki kazı çalışmaları 10 yıl daha sürecek. Kazı başkanı İngiliz arkeolog Baird'e göre kazı tamamlandığında çiftçiliğin doğudan ve güneyden Avrupa'ya yayıldığı tezi kanıtlanmış olacak.
22/09/2007, Radikal ,23/9/2007 TRT

TRIPOLIS

DENİZLİ (İHA)- Tripolis ve Tabea antik kentleri kazı heyeti başkanı Denizli Müze Müdürü Hüseyin Baysal'ın da katıldığı incelemede, kazı danışmanlığını yürüten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Aytekin Erdoğan, Tripolis'in oldukça iyi korunduğunu söyledi. Antik kentin 5 metre toprak altında olduğunu ve çalışmalar ilerledikçe arkeoloji tarihinde ilk olan buluntulara rastladıklarını belirten Erdoğan, "Panter üzerinde Dionysos Heykeli ve Orpheus Çeşmesi bunlardan ikisi. Bu da gösteriyor ki, kazı çalışmaları ilerledikçe daha ilginç buluntulara rastlayabileceğiz" dedi.

 

İKİZTEPE HÖYÜK

ikiztepe

Samsun, Bafra ilçesindeki İkiztepe Höyüğünde bu yıl ki kazılar tamamlandı. Kazılarda 398 eser bulundu. Eserler MÖ. üç binle 2400 yılları arasına tarihleniyor.Bulunan ameliyatlı kafatasları dikkati çekiyor. İkiztepe kazılarını İstanbul Üniversitesinden Prof. Önder Bilgi yönetiyor. Kazılar 33 yılır sürüyor.
27 Eylül 2007 TRT-Yurttan Haberler

ANDAVAL KİLİSESİ
Kurtarma Kazısı

Andaval / Helena  KilisesiNiğde'deki 14 asırlık Andaval Kilisesi kazılarına bir yıl aradan sonra yeniden başlandı. Niğder Müze müdürlüğünün verdiği bilgiye göre kilisenin duvarlarının restorasyonu yapılacak. Duvardaki isler temizlenerek resimlwer ortaya çıkarılacak.
Helena Bazilikası olarak da bilinen Andaval Kilisesi, İstanbul - Kudüs hac yolu üzerinde bulunuyor. Ortaçağ'ın en eski kiliselerinden biri olarak bilinen yapı, Bizans İmparatoru Konstantin tarafından, 326 yılında annesi Helena hacca giderken yaptırıldı.
Helena Kilisesi kurtarma kazısı üç yıl devam edecek.
3 Ekim 2007, TRT-Yurttan Haberler

 

NİMARA
Mağarası Kurtarma Kazısı

Marmaris - Cennet Adasındaki Nimara Mağarasında yapılan kurtarma kazısında elde edilen buluntular, Marmaris'in 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu gösterdi.
1992 yılında tarihi sit ilan edilen mağarada arkeolojik kazılar ancak Marmaris Müze Müdürü Dr Neşe Kırdemirbu yıl başladı. Marmaris Müze Müdürlüğünce başlatılan kazılarda; taş, kemik, obsidyen yapılan aletlerin yanısıra binlerce cam boncuk günışığına çıkarıldı. Tarihi eser kaçakçılarının yaptıkları tesbit edilen tahribat ise daha fazla bilgiye ulaşılmasını engelledi.
Müze Müdürü Dr. Neşe Kırdemir "Kendi evinizi soyarmısınız? Soyup Mücehverlerinizi satarmısınız? Bu da başka bir çeşit vatana ihanettir" dedi.
Nimara Mağarası gelecek yıl yapılacak çevre düzenlemesinin ardından ziyarete açılacak.
20 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

DOLICHE / DÜLÜK

Doliche / DülükDülük kenti kazılarında Tanrıların babası Baştanrı Zeus'la Tanrıça Regina'nın betimlendiği bir kabartma bulundu. Kabartma 130 x70 cm. ölçülerinde. Antik kente adını veren Zeus Dolichenus geyik üzerinde, Tanrıça regina ise ceylan üzerinde betimlenmiş. Kabarmanın alt kısmında sunakta adak adayan iki rahip bulunuyor.

 

DÜLÜK / DOLICHE

Doliche / DülükGaziantep'e 10 Km.uzaklıkta bir orman içinde yer alan Dülük antik kentinin bu yılki kazılarında, mitolojik tanrıların ilk burada ortaya çıktığına ilişkin bulgulara rastlandı. Kazı çalışmaları üç'ü Türk, Alman, İngiliz, Japon ve İtalyanlardan oluşan 18 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor. Kazı başkanı Alman Munshter Üniversitesinden Prof. Dr. Engelbert WINTER "Doliche kentinde MÖ. 4 binlerde yaşayan topluluğun mitolojik tanrılara inandığını gösteren bulgulara rastladıklarını" belirtti. " Yaptığımız çalışmalarda bulunan tabletlerde tanrılara ininadıklarını gösteren yazılar bulduk. Bunların ilk inanan topluluklar olduğunu düşünüyoruz." dedi.
Doliche antik kentinde birçok tapınak bulunuyor.

SAGALOSSOS

mimar Ebru Torun, sagalossosBurdur Aglasun ilçesinden 7 Km. lik bir asfalt yolla ulaşılan Sagalassos antik kenti bu yılki kazılarında, Kuzeybatı Heroonu denilen bir kahramanlık anıtı ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Ayağa kaldırma çalışmalarında Arkeolog, resteratör ve mimarlar görev alıyor. resterasyon görelisi mimar Ebru Torun "ayağa kaldırma çalışmalarında frizlerin kopyalarını kullanıyoruz. Orjinalleri Burdur Müzesinde sergileniyor" dedi
TRT-Hayat Akarken, 19/9/2007

 

LİMANTEPE HÖYÜĞÜ

Prof. Hayal Erkanat, Limantepe HöyükUrla'nın iskelesinde yer alan, 8 bin yıllık Limantepe Höyüğü kazılarının bir bölümü sualtında yürütülüyor. Bu yılki sualtı kazılarında, Limantepe'yi Karantina Adasına bağlayan antik Roma Yolu bulundu. Prof. Hayal Erkanal " Roma Yolu, Limantepe'yi Karantina Adasına bağlayan günümüzdeki yolun 50-110 m. açığında. Sualtındaki kalıntıları da kazarak çıkarıyoruz. Burada bir arkeopark ve deneysel arkeoloji yaptıracağğız. " dedi.
Kazı ekibinin bundan sonra ki hedefi; günışığına çıkarılmış kente, gezi yolu yapılarak ziyaretçilere sunmak.
Limantepe Höyüğünde Ankara Üniversitesinden Prof. Hayal Erkanal ve ekibi 15 yıldır kazı yapıyor. Kazılarda kentin 4500 yıllık bir limana da sahip olduğu ortaya çıkarılmıştı. Limantepe de sualtı kazı çalışmaları yedi yıl önce başladı.
12 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler
28 Eylül 2007, TRTTatil Günlüğü

TABEA ANTİK KENTİ

Prof. Bozkurt Ersoy, TabeaDenizli-Kale ilçesindeki Tabea antik kenti kazılarında 13 mağara belirlendi. Hellenistik Dönemde kullanılan mağaralar temizlenerek turizme açılacak.
Tabea'da 3 hafta önce başlayan kazılar antik kentin sarnıç ve çeşme mevkiinde sürüyor. Ege Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden Prof. Bozkurt Ersoy'un başkanlığında yürütülen kazılarda, birbiriyle bağlantılı ve bir yeraltı şehri görünümü veren 13 mağaraya rastlandı. Prof. Bozkurt Ersoy "Bu mağaralar, Hıristiyanlığın yayılma döneminde Hıristiyan halkın saklanıp yaşamını sürdürdüğü yerlerdir " diye bilgi verdi. Tabea kazılarına ilgi gösteren ve ziyaret eden Denizli Valisi Hasan Canpolat da "Tabea'da birçok medeniyetin izlerini burada katmanlar halinde görmek mümkün. Dolayisiyle kazılar ilerledikçe dünya arkeolojisi açısından çok önemli olacaktır" dedi.
13 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

 

GÖZLÜKULE HÖYÜĞÜ

Mersin-Tarsus ilçesinde bulunan Gözlükule höyüğü'nün kazı çalışmaları 60 yıl aradan sonra tekrar başladı.
Gözlükule kazılarını Boğaziçi Üniversitesinden 10 kişilik bir ekip sürdürüyor.Elif Ünlü, Gözlükule Höyük Kazı ekibinden Elif Ünlü " Gözlükule Höyük, Neolitik dönemden günümüze kadar yerleşim görmüştür. 1940 yıllarda Amerikalı bir ekip tarafından kazılmıştı. Biz de Boğaziçi Üniversitesi olarak 2001 yılından beri yüzey araştırmaları yapıyorduk. Bu sene de kazı çalışmalarına başladık. Amacımız ilk etepta Hitit Dönemi yapılarını açığa çıkarmak" diye bilgi verdi. Gözlükule Höyük kazıları bir ay daha sürecek.
Tarihi MÖ. V. bine kadar uzanan Gözlükule Höyüğü Anadolu Medeniyetlerine ışık tutan önemli bir ören yeri. Gözlükule höyük'te daha önce yapılan kazılarda Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Hitit Dönemlerine ait çeşitli eserler bulundu.
10 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

TYANA

tyana Niğde-Bor-Kemerhisar beldesiyle içiçe bulunan Tyana antik kentinde 6 hafta süren kazılar sona erdi.
İtalyan arkeologlar tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında 9 kişilik ekip görev aldı. Tyana'da bu yıl 6 tarihi eser bulundu. Eserler Niğde Müzesine teslim edildi. Geçen yıl ortaya çıkarılan ve 6. yy. a tarihlenen kilisede, üç ayrı dönemde dönemde yerleşim gördüü ve konut yapıldığı tesbit edildi.
7 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

 

NOEL BABA KİLİSESİ KAZILARI

noel baba kilisesiAntalya - Demre ilçesinde yer alan MS. 6. yy. yapımı Noel Baba Kilisesinde kazılar devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Yıldız Ötiken başkanlığındaki kazılarda 18 yıl geride kaldı. Bu yılki kazılar ağırlıklı olarak kilisenin kuzeybatısındaki ek yapılarla batı avlusundaki kapalı mekanda devam ediyor. Bu yıl ayrıca Noel Baba'nın yaşam öyküsünü anlatan ve dünyada tek örnek olan duvar resimlerinin koruma amaçlı restorasyonuna da ağırlık veriliyor.
Kazılara, çeşitli üniversitelerden 17 öğretim üyesinin katıldığı kazılar 20 Eylüle kadar devam edecek.
5 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

 

BOZKURT ( MOLLACEM) NEKROPOL KAZILARI

Ağrı Dağı eteklerinde başlatılan arkeoloji kazı çalışmalarında, Tunç Dönemi'ne ait olduğu belirtilen insan iskeletleri ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, Kültür Varlıkları Müze Müdürlüğü ve TUBİTAK desteği ile Bozkurt köyüne 2 kilometre uzaklıkta bulunan bölgede kazı çalışmaları başlatıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aynur Özfırat başkanlığında, YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü asistanları ile iki ayrı yerde yürütülen kazı çalışmalarında, Tunç Dönemi'ne ait olduğu düşünülen insan iskeletlerine rastlandığı bildirildi. Doğubeyazıt Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, bölgede yapılan kazı çalışmalarında bulunan insan iskeletleri hakkında Doç. Dr. Aynur Özfırat'tan bilgi aldı. Özfırat, kazılarda elde edilen bulguların Tunç Çağı ile Orta Tunç Çağı'nı anımsattığını belirterek iskeletlerin M.Ö. 2000 ile 4500 tarihleri arasına ait olabileceğini söyledi. Özfırat, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanmış kültürlerin ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz. Bu tür arkeolojik kazılar Van bölgesinde çok yapıldı. Bu bölgede ilk kez böyle bir kazı yapıyoruz. Kazı çalışmalarımız sırasında rastladığımız insan iskeletlerinin Tunç Dönemi'ne ait olduğunu düşünüyoruz. Maalesef bölgedeki mezarlar, defineciler tarafından tahrip edilmiş durumda" dedi. Ağrı Dağı eteklerinde 20 Ağustos 2007 tarihinde başlatılan kazı çalışmalarının 15 Eylül 2007 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.
İHA, 5 Eylül 2007

 

 

ELAUSE SEBASTE

Prof. Eugenia SchneiderMersin- Erdemli yakınındaki Elause Sebaste antik kentinde bu yıl ki kazı ve restorasyon çalışmalarında çok sayıda anfora, küçük buluntular ve kemik objeler ortaya çıkarıldı. Kazı başkanı Prof. Eugenia Schneider "Bu dönemdeki kazı çalışmaları, alandaki Yuvarlak Yapı'da, Bizans Sarayında evlerin ve fırının çevresinde yapılacak. Buluntuların restorasyonu yapıldıktan sonra sergilenecek" dedi
Çalışmalar 10 ekim de sona erecek.
MÖ. I. yy. da kurulan Elause Sebaste antik kentinde ayakta kalan yapılar arasında Tiyatro, Agora-Kilise, Tapınak ve mezarlar bulunuyor.
4 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

 

AHLAT KAZISI

Doç. Nakış KaramağaralıTürklerin Anadolu'da ki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Mezarlığı kazılarında bir Kümbet bulundu. Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Nakış Karamağaralı "Dönem üslubu olarak baktığımızda bitkisel bezemeyle karışık olarak kullanılan gerek kufi yazı gerek yer yer kullanılmış olan sülüsi yazı, civardaki diğer mezar taşlarında olduğu gibi Moğol dönemini işaret ediyor". diye bilgi verdi. Uzmanlar tarihi yapının vakit geçirmeden restore edilmesi gerektiğini belirttiler.
29 Agustos 2007, TRT Surttan Haberler

YASSIHÖYÜK

Amasya'nın Topluca köyü yakınlarındaki Yassıhöyük kazılarında Yard. Doç.Şevket DönmezFirikyalılara ait ilginç bir eşyaya rastladı. Kazı ekibi başkanı Yard. Doç. Şevket Dönmez "Kadın göğsü şeklinde olan buluntunun, günümüzde kullanılan biberonun atası" olduğunu söyledi. 2000 yıllık Antik Biberon 20 cm. büyüklüğünde. Bu yılki kazılarda ayrıca; Hititlilere ait düğme şeklinde bir mühür, çok sayıda bebek iskeleti ve çeşitli dönemlere ait eserler de bulundu.
Yassıhöyük kazılarında 50 kişilik bir ekip görev yapıyor. Kazılar bu yıl 5 Eylülde sona erecek.
3 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

 

SYMIRNA

ark. şükrü tülİzmir kent merkezinde Namazgah semtinde yer alan antik Symirna kentinin agorasındaki kazılar 75 yılına ulaştı. Roma Döneminden kalma ve 2. yy.a tarihlenen Agora daki kazılar kentin tarihine ışık tutuyor. Agora İon tarzı ag oraların en büyük ve en iyi korunagelmiş olanlarından biri.
1932 yılında başlayan kazılarda Agora yapılarının büyük bölümü ortaya çıkarıldı. Bu yıl ki kazılarda ise 2,5 m.lik bir Venüs heykelinin symirnabaşı bulundu. Dokuz Eylül Üni. den Arkeolog Şükrü Tül "Bu da gösteriyor ki Agorada anıtsal eserlere rastlama olasılığı var ama biz Bu yılki kazılarda Hellenistik Çağda kuruluşundan önceki evreleri aydınlatmaya çalışıyoruz" dedi.
24 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

YUMUKTEPE

ark. gülgün köroğluMersin ilinde bulunan 9000 yıllık Yumuktepe Höyüğünde kazılara yeniden başlandı.
Bu yılki kazılar daha önce bulunan Hitit Dönemine ait üç katlı evde yoğunlaşıyor. Arkeolog Gülgün Köroğlu " burası büyük bir yangınla sonuçlanmış" dedi ve Yumuktepe'de beş yıl daha kazacaklarını ifade etti.
Anadolu'daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yumuktepe'deki kazılar ekim ayında sona erecek.

1936 yılında başlayan kazılarda bugüne kadar Neolitik, Hitit, Bizansyumuktepe dönemlerine ait çok sayıda eser ortaya çıkartıldı. Eserlerin çoğunluğunu tarım ve madencilikte kullanılan aletlerle ticari faaliyetlere ilişkin belge ve mühürler oluşturuyor.
28 Agustos 2007, TRT Yurttan Haberler

 

ANZAF KALESİ

prof. Oktay BelliVan'daki Urartu Dönemine ait Anzaf Kalesi kazıları, Urartu'nun bilinmeyenlerine ışık tutuyor.
Geçen yıl ortaya çıkarılan Saray Yapısının Urartunun en erken dönemine ait olduğu belirtiliyor. Bulunan çivi yazılı sütun kaidelerinde " Tanrı Haldi'nin gücü sayesinde İşpuna oğlu Menua çok güçlü bir saray yaptırdı" ifadeleri yer alıyor.
Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesinden Prof. Oktay Belli " Bu saray, şu anda hem Urartu hem de Doğu Anadolu'nun en eski ve en büyük sarayını oluşturuyor. Biz şimdiye kadar bu tür bir sarayın varlığına rastlayamamıştık Doğu Anadolu bölgesinde. O yüzden Urartu mimarisineçok büyük bir yenilik getirmiş durumda" dedi.
70 Kişilik bir ekibin çalıştığı bu yıl ki kazılarda, sarayın büyük bir bölümünün anzaf kalesiortaya çıkarılması hedefleniyor.
Anzaf Kalesinde 17 yıl önce başlayan kazılarda kalenin %35 lik bölümü kazılabildi. Bu kazılar Urartunun Erken Dönem mimarisini aydınlatıyor. Ortaya çıkarılan buluntular ve çivi yazılı tabletler, Anzaf Kalesi'nin tarım ve ekonomide bölgenin en önemli yönetim merkezi olduğunu gösteriyor.
21 Agustos 2007, TRT Yurttan Haberler

 

RİZE-ÇAMLIHEMŞİN KAZILARI

çamlıhemşin - dikkaya köyü kazılarıRize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Dikkaya köyünde Rize Müze Müdürlüğünce yürütülen kazılarda Kalkolitik Çağa tarihlenen eserler bulundu. Eserler MÖ. V. bine tarihleniyor. Çalışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek.
4 Eylül 2007, TRT Yurttan Haberler

çankırı fosil kazısı-2007ÇANKIRI FOSİL YATAĞI

Çankırı'da ki sekiz milyon yıl öncesine ait Fosil Yatağı kazıları sürüyor. Kazıları Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesinden bir ekip yürütüyor. Fosil yatağında bugüne kadar fil, gergedan, zürefa gibi günümüzde Anadolu'da yaşamayan, çok sayıda hayvanın fosili bulundu.
Kazılarda bölgenin sekiz milyon yıl önceki bilgilerine ulaşılması hedefleniyor.
22 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

 

 

AKÇAKALE kazıları

kçabat- akçakale

Trabzon-Akçabat- Akçakale beldesinde bu yıl başlayan kazılarda çeşitli dönemleri ait eserlere ulaşıldı. yürütülen kazılarda, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait çeşitli eserler ve geç dönem bir sikkebulundu. Kalenin kuzeybatı bölgesi çalışmalarımızda cephanelik olduğunu düşündüğümüz bir alana ulaştık. 15-16 yy. dan top gülleri ortaya çıkarıldı.
2008 yılında da devam edecek kazılarda ortaya çıkan eserler Trabzon Müzesinde sergilenecek. Kazı Trabzon Müzesi tarafından gerçekleştiriliyor.
21 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

 

Hasankeyf

Roma dönemine ait duvar mozaikleri bulundu
BATMAN (İHA) - Hasankeyf kazı Başkanı Prof. Dr. A. Selam Uluçam, kale kapısının ilk girişindeki Roma dönemine ait nöbetçi kulübesinin kulesinde bulunan duvar mozaiklerinin, Hasankeyf tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi. 2005 yılı kazılarında ortaya çıkardıkları kale kapısı girişinde bulunan yapıda, gelen bir ihbar üzerine yaptıkları çalışmalarda renkli duvar mozaiklerine rastladıklarını belirten Prof. Dr. Uluçam, "Yaptığımız incelemeler sonucu binanın tarihi yapısına uygun renkli mozaiklerden oluşan bir kompozisyon parçası yer alıyor. İlk defa Hasankeyf'te duvar mozaiği ortaya çıkarıldı. Roma döneminin bu anıtsal yapısının duvarlarında üst kısımlarının yerden yaklaşık 1,5 metreden sonrasının mozaiklerle kaplı olduğu ortaya çıktı. Bu da Hasankeyf kültürü açısından önemli bir nokta. Çünkü biz sadece döşeme mozaikleriyle bu bölgede Roma döneminin varlığını, sanatını algılıyorduk. Ancak bu duvardaki mozaikler Hasankeyf'in Roma döneminde sadece bir askeri üst olarak kullanılmadığını ortaya koydu. Mozaikler gösteriyor ki Roma döneminde zevke yönelik, süslemeye yönelik bir takım sanatsal faaliyetlerde de bulundukları ortaya çıkmış oldu. Bu mozaikler, Hasankeyf kültürü açısından yeni bir bulgu. Bu açıdan gururluyuz, sevinçliyiz" dedi. Kazı Başkanı Uluçam, 2005 yılı kazılarında mozaik bulduklarını ve bunları döşeme mozaikler sandıklarını ifade ederek, "2005 kazılarında bulduğumuz mozaikleri, döşeme mozaik sanıyorduk. Muhtemelen bunlar duvarlardan düşen mozaikler. 2005 yılı kazılarında bulunan mozaikleri, Mardin müzesine göndermiştik. Bunların birleştirilmesiyle kompozisyon ortaya çıkmış olacak" diye konuştu.
26 Ağustos 2007

 

PARION

Trakyada ki Pompei

Prof. Cevat BaşaranYrd. Doç. Vedat Keleş

Çanakkale-Biga-Kemer köyünün altından tarih fışkırıyor. Parion antik kentinde yapılan kazılar muhteşem bir antik kentin habercisi. Parion'da ki buluntular MÖ. IV. yy. da önemli bir ticaret merkezi olduğunu ortaya koyuyor. Kazı başkanı Atatürk Üni. Arkeoloji Bölüm başkanı Prof. Cevar Başaran " kremit mezarlar, figürünler, kadın heykelcikleri, gözyaşı şişeleri, biberon, ayna, cımbız gibi ilginç buluntula elde ettiklerini" söyledi. Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans Dönemi kalıntılarının bulunduğu Parion kentinde, Hellenistik ve Roma Dönemi buluntuları dikkat çekiyor.
Parion kazılarında denize tarafında bir de Roma Villası ortaya çıkarıldı. Bir zengine ait villada havalandırma ve atık su sistemi tesbit edildi. Parion kazı asistanı Yrd. Doç. Vedat Keleş " Bu villa Roma Döneminde burada şaşalı bir hayat sürüldüğünü gösteriyor. Ayrıca 1800 yıl önce ki kanalizasyon sistemi hakkında bilgileniyoruz" dedi.

Parion antik kenti, 2005 yılından bu yana 40 kişilik ekiple kazılıyor. 16 Ağustos 2007, TRT yurttan Haberler

MALTEPE HÖYÜĞÜ

maltepe höyükMut ilçesinde ki Maltepe Höyüğü kazıları, dokuz yıllık aradan sonra tekrar başlatıldı. Kazılarda Maltepe Höyüğünün Tunç ve Bronz Çağına kadar uzanan geçmişi araştırılıyor. Kazı çalışması Silifke Müzesi Müdürlüğü, İngiltere Cambirch ve Newcastel Üni. ile Selçuk Üniversitesinin bilim adamlarından oluşan bir ekiple gerçekleştiriliyor. Höyükte bir kilise ortaya çıkarıldı. Ayrıca Bronz Devrine ait süs eşyaları, fayans boncuklar, aletler ve bir mühür bulundu. Erken Tunç Devri ve Hitit katmanlarına ulaşmaya çalışan kazı ekibi. Bölgenin Doğu Akdeniz ve Kıbrısla olan ticari ve kültüler bağlarını araştırıyor. Amerika, İngiltere, Avusturalya ve Kanada Üniversitelerinden 25 öğrenci de kazılarda görev alıyor. Kazılar Eylül başında sonlanacak. 21 Ağustos 2007

ERZURUM KALESİ Doç. Alpaslan Ceylan

Erzurum Kalesin de kazı çalışmaları başladı. Doç. Alpaslan Ceylan başkanlığında ki kazı heyeti yedisi arkeolog 70 kişilik ekipten oluşuyor. Doç. Alpaslan Ceylan " Amacımız kale içersinde ki mimari yapıların ortaya çıkarılması ve işlevlerinin tespit edilmesi. Bu Erzurum ve Anadolu tarihinin aydınlanması açısından son derece önemli" dedi. Geşiç noktasında yer alan kale; Urartu, Roma, Bizans, Sasani uygarlıklarına ev sahipliği yaptı. Kalede bulunan mescit ve saat kulesinin, Türklerin Anadolu'da ki ilk mimari örnekleri olduğu bildiriliyor. Kazıların ardından kale, çevre düzenlemesi yapılıp aydınlatılacak. 15 Agustos 2007, TRT Yuttan Haberler

 

TÜRBE HÖYÜK

Yard. Doç. Haluk SağlamtemurTürbehöyük'te Kurtarma Kazıları Höyükte göz idolleri ve kilden yapılmış heykelciklere ulaşıldı.türbe höyük
Ilısu Barajı altında kalacak olan Siirt'teki Türbehöyük ören yerinde bu yıl yapılan arkeolojik kurtarma çalışmalarında MÖ.II. bine tarihlenen göz idolleri ve kil heykelcikler bulundu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Haluk Sağlamtemir başkanlığındaki bir ekip tarafından 6 yıldır sürdürülen Türbehöyük kazısının bu yılki kısmı tamamlandı. Botan Çayı kenarındaki Çiçekyurdu mezrası yakınlarındaki kazı alanından şimdiye kadar en önemli bulgu olarak Akad dilinde yazılmış bir kil tablet bulunurken, bu yıl yapılan çalışmalarda ise göz idolleri ve kil heykelciklere ulaşıldığı bildirildi. Kazı ekibi başkanı Yard. Doç. Dr. Haluk Sağlamtemir, Devlet Su İşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hedef Alliance Holding'in desteğiyle sürdürdükleri kazıda bu yıl 16'sı öğrenci olmak üzere 85 kişinin çalıştığını söyledi. Türbehöyük'teki çalışmalarının sonucunda bu alanın 8 bin 500 yıl öncesine tarihlendiğini anlatan türbehöyükSağlamtemir, kazılardan önce bölgenin genellikle göçebe kavimler tarafından kullanıldığına inanıldığını, ancak 2003 yılında buldukları ve bir dokuma ustası kadın ile şeker kamışı ticaretine ilişkin anlatımları içeren Akad dilinde yazılmış kil tabletin bu görüşü değiştirdiğini kaydetti. Elde edilen bulgularla bölgede yerleşik, kurumsallaşmış toplulukların da yaşadığının anlaşıldığını ifade eden Sağlamtemir, şöyle dedi: "Yine MÖ 1500'lü yıllarda yapıldığını tahmin ettiğimiz höyük içinde bugünküne benzer su veya kanalizasyon kanalları da çok önemlidir. Hep vurguladığımız gibi bölgenin bilinen tarihini değiştirecek nitelikte bulgulara rastladık. Bu yıl sonlandıracağımız kazıda özellikle MÖ dönemlerde Suriye coğrafyasında çok sık rastlanılan ve bulundukları mekanları koruduklarına inanılan göz idolleri ile kil heykelciklere ulaştık. Şimdiye kadar göz idolleri hep buranın daha güneyindeki alanlarda bulunuyordu. İlk kez bu kadar kuzeyde kalan bir yerleşimde bulundu."
Türbe Höyük Siirt Botan çayı kenarında Çiçekyurdu Mezrası yakınında yer alıyor.
20 Agustos 2007, AA, TRT Haber

 

 

 

HAKEMİ USE

Bismil'de Tarihi Ocaklar Bulundu Günümüzden 8 bin yıl öncesine ait 30'dan fazla ocak bulundu. Hakemi UseDiyarbakır'ın Bismil ilçesinde günümüzden 8 bin yıl öncesine ait ocak bulundu. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bereketli Mezopotamya toprakları, içinde sakladığı hazinelerinin tarihe ışık tutmak için tek tek gün ışığına çıkmasına izin veriyor. Yapımına başlanan Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Bismil'de süren 9 kazıdan biri olan Hakemi Use Tepesi'ndeki kazılarda tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması yoğun bir tempoyla sürüyor. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Tekin, yaptığı açıklamada, Hakemi Use Tepesi kazısının 2001 yılından bu yana Ilısu Baraj Gölü altında kalma riski olan arkeolojik kültür varlıklarını kurtarma ve belgelemeye yönelik Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü Başkanlığında Hacettepe Üniversitesinden bir ekiple devam ettiğini söyledi. Höyüğün kuzey kesiminde Dicle Nehri ile olan bağlantısını anlamaya yönelik başlattıkları çalışmada, ancak 7. sezonunda ana toprağa ulaşma imkanı bulabildiklerini ifade eden Tekin, "Burada Neolotik döneme ait özellikle de tarımcı ve köy topluluğunun önemli bir evresini tespit ettik" dedi. Gün ışığına çıkartıkları buluntular arasında çok özel nitelikli boyalı kaplar da bulduklarını ifade eden Tekin, şunları kaydetti: "Ayrıca çok önemli ithal kaplar da tespit ettik. Özellikle Çukurova, Irak ve hatta İran ile bağlantıyı gösteren kaplar bulduk. Bunlar arkeolojik anlamda şundan dolayı önemlidir; burada yaşayan insanlar döneminde içine kapanık topluluk değilmiş. Muhtemelen Dicle'yi nehir yolu alarak, bir ulaşım aracı olarak kullanmışlar ve uzak bölgelerle ticaret geliştirmişler. Çok yoğun bir çakmak taşı üretimi var. Bunların hammaddesi Nemrut Dağı'ndadır. Demek ki oradan bir ithalat söz konusu. Oradan getirilip burada üretiliyor. Bu topluluğun barışçıl bir topluluk olduğunu tespit ettik." Çayönü Tepesi'nin Son Evresi Konutların hem içinde hem de dışında 30'un üzerinde ocak bulunduğunu kaydeden Tekin, ocakların günümüzde de kullanılan ocaklara çok benzediğini, bu kadar çok ocağın olmasının ateşin ve pişirmenin önemli yer tutuğu anlaşıldığını aktardı. Tekin, bu buluntunun daha çok Mezopotamya'nın orta Mezopotamya stilinde yapılmış, Türkiye sınırları içerisindeki kazılarda tespit edilmiş ilk örnek olması bakımından önem taşıdığını sözlerine ekledi.
18 aGUSTOS 2007, AA, TRT Haber

SAGALASSOS

hadrianushadrianushadrianus
Hadrian Heykelinin bulunan parçaları ve ölçüleri; Baş 70 cm. Ayak 80 cm.

Burdur, Ağlasun'dan 7 Km.lik asfalt yolla ulaşılan Sagalassos antik kentinin bu yılki kazılarında Roma İmparatoru Hadrianus'un 5 metrelik heykelinin bazı barçaları bulundu. BBC'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre, bulunan parçalar arasında, heykelin baş, ayak ve bacak bölümleri bulunuyor. Heykel parçaları, bir hamamın beş metre toprak altında kalan bölümlerinden çıkarıldı. Heykel MS. 117-138 yılları arasında imparatorluk yapan Hadrianus'un saltanatının ilk yıllarına tarihleniyor. Heykelin bulunduğu hamamın MS. 6-8 yy. lardaki depremlerle yıkıldığı sanılıyor. Heykel parçalar halinde yapılıp sonradan birleştirilmiş. Kazı bakanı, Belçika Leuven Üni. den Prof. Dr. Marc WAELKENS, "bulunan heykel parçaları İmparator Hadrian'ın en güzel tasvirlerinden biri, diger parçalarını da bulacağımızı umut ediyoruz" dedi.
Sagalassos ayni ekip tarafından 1990 yılından bu yana kazılıyor.

 

YALIKAVAK ROMA BATIĞI KAZISI

ballardTitanik gemisini bulan Ballard, 50 m. derinlikte yatan Roma Batığında çalışmalar çok kolay olacak, sığ sudaki kazıda çok dalgıç kullanmayacağız daha çok robotlarla çalışacağız dedi.
MÖ.I. yy. da battığı sanılan geminin şarap yüklü olduğu sanılıyor. Çalışmalar Bodrum Sualtı Enistitüsü kontrolünde sürdülecek.

MALTEPE HÖYÜK

Mersin'in Mut ilçesine bağlı Kışla Köyü'ndeki Maltepe höyüğünde kazılar, 9 yıl aradan sonra yeniden başlatıldı.
Kazı çalışmasını yürüten arkeologlar, höyüğün, Tunç ve Bronz çağlarına kadar uzanan geçmişini araştırıyor.Maltepe höyüğündeki kazı çalışması, Silifke Müze Müdürlüğü, İngiltere'deki Cambridge ve Newcastle ile Selçuk üniversitelerinden bilimadamlarının oluşturduğu ekip tarafından yapılıyor.Höyükte bugüne kadar bir kilise ortaya çıkarıldı, ayrıca bronz devrine ait aletler, süs eşyaları, fayans boncuklar ve mühür bulundu.Erken Tunç devri ve Hitit katmanlarına ulaşmaya çalışan kazı ekibi, bölgenin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'la olan ticari ve kültürel yakınlığını araştırıyor.İngiltere, Amerika, Avusturalya ve Kanada'daki üniversitelerden 25 kişilik öğrenci grubunun da katıldığı çalışmaların, Eylül başında tamamlanması planlanıyor.
20 Agustos 2007, AA, TRT Haber

 

OLYMPOS

yalçın mergenAntalta-Kemer yakınında yer alan Olympos Antik Kentinde kazılar başladı.Daha önce yüzey araştırmaları biten Olimpos'ta artık kazılara başlandı. İlk incelemelerde, Bizans Döneminde önemli bir dini merkez olduğu anlaşıldı. Kazı ekibinden 9 Eylül Ünversitesi Güzel Sanatlar Fak. Öğretim Üyesi Yalçın Mergen, " Tarih ve Doğanın buluştuğu bu önemli merkezde ziyaretçiler, bitki örtüsü sebebiyle yapıları göremiyorlardı. Bunları görülebilir hale de getiriyoruz" dedi.
olympos
2007 Olympos kazısından
Tarihi MÖ. VI. yy.a kadar çıkan Olympos bir liman kenti olarak kuruldu. Roma ve Bizans Döneminde altın yıllarını yaşadı.
10 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

AÇÇANA HÖYÜK

aççana höyük

aççanahöyük

 

 

 

 

Hatay-Reyhanlı karayolu üzerinde bulunan Aççana Höyük'te bu yıl ki kazılarda, Hitit Dönemine ait, MÖ. 18. yy. a tarihlenen çivi yazılı bir tablet bulundu. Bu yıl ki kazılar beş ayrı alanda gerçekleştiriliyor. Tablet, saray kalıntısının avlusunda bulundu. Kazı Başkanı Doç. Aslıhan Yener, "Henüz Hitit tableti diyemiyorum ama Hitit Dönemine ait olduğu kesin" dedi.

Aççana Höyük kazılarında bu yıl İngiltere, Almanya, Fransa, Amerika, İtalya'dan 70 kişilik ekip çalışıyor.
10 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

 

RHODIAPOLIS

Prof. Nevzat ÇevikAntalya, Kumluca'ya 3 Km. uzaklıktaki Rhodiapolis Antik Kenti 2007 kazılarında ilginç yazıtlar bulundu. Kazı başkanı Akd. Üni. öğr. görevlisi Prof. Nevzat Çevik; "Yazıtlarda ünlü doktor HERAKLEITHOS'un burada yaşadığı, hastalarına ücretsiz baktığı ve zengin bir şair olduğu anlaşıldı". dedi Rhodiapolis

Rhodiapolis, MÖ.V.yy da Rodoslular tarafından kuruldu. Dünyanın bilinen en büyük hayırseverlerinden Opramoas, Rhodiapolis'li olup Lykia kentlerine yaptığı yardımlarla tanınıyor. Tiyatrosu, Agorası, Tapınakları günümüze kadar ulaştı. Kazılar bilinmiyenleri de ortaya çıkarmaya çalışıyor.
6 Ağustos 2007-TRT Yurttan Haberler

 

KÖŞKHÖYÜK

prof. aliye öztanNiğde-Bor-Bahçeli kasabasında bulunan ve 25 Yıldır kazılan Köşkhöyük'de, bu yılki kazılarda iki kadın iskeleti bütün olarak bulundu. 7500 yıl önce meydana gelen bir deprem enkazının altından çıkarıldılar. Hacettepe Üni. Antropoloji Bölümü Öğr. Görevlisi Dr. Ömür Dilek Erdal;" İskeletlerin, kaçış esnasında depreme yakalanmış izlenimi verdiklerini" söyledi.dr. ömür dilek
Kazı Başkanı Ank. Üni. Öğr. Görevlisi Prof. Aliye Öztan ise; " Bu buluntuyla Neolitik Döneme ait bir bireyi, gömülmüş değil öldüğü yerde enkaz altında bulmamız bakımından önemli" dedi.

köşkhöyük 2007 kazıları

Köşkhöyük, Neolitik ve Kalkolitik bulgular veren önemli bir sit alanıdır.
9 Ağustos 2007-TRT Yurttan Haberler

PATARA

Likya Uygarlığı'nın başkenti olan Patara kentinde yürütülen kazılar 20. yılını doldurdu.

pataraAkdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Fahri Işık başkanlığında yürütülen kazılar 20'nci yılını doldurdu. 70 kişilik bilim ekibi ve 29 işçinin çalıştığı kazılara bu yıl, Akdeniz Üniversitesi'nin yanı sıra, Anadolu Üniversitesi, Almanya'nın Hannover Teknik Üniversitesi ve Magdeburg Teknik Yüksekokulundan bilim adamları katıldı. Antik kentte, tepe düzlüğü, liman hamamı, meclis binası, tiyatro, Doğu Roma hamamı ve çömlek işçiliği bölümlerinde kazı çalışmalarının yürütüldüğü bildirildi. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Işın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazıların çok geniş bir alanda devam ettiğini ifade etti. Patara'nın büyük bir uygarlığa başkentlik yaptığını, dünyanın ilk anayasasının burada yazıldığını, Noel Baba'nın da burada doğduğunu belirten Işın, "Kazılar her yönüyle memnuniyet verici. Kazılarda yeni ortaya çıkarılan buluntular, bilime ve tarihe ışık tutuyor" dedi. Kazıların bu yılki bölümünün 19 Eylül'de sona ereceği bildirildi.
13 Temmuz 2007, AA, NTV

HAN İLÇESİ YERALTI ŞEHRİ

Eskişehir-Han ilçesi Yeraltı Şehri kazılarında, Bizanstan kalma askeri üs bulundu.
Han-Eskişehir8.yy.a ait olan üs'te saklanma mekanları, ambarlar ve sığınaklar bulunuyor. 3000 askeri barındıracak büyüklükteki üssün, Arap ve Türk ordularına karşı kullanıldığı sanılıyor.

Yine bu yılki kazılarda Orta Çağa ait bir kilise ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Oğuz Alp," kilisenin 8-11 yy. arasına tarihlenebileciğini" belitti.
Kazılar iki yıldır sürüyor.
8-9 Ağustos 2007 TRT Yuttan Haberler

ÇATALHÖYÜK'TE 10 BİN YILLIK İNSAN YÜZLÜ ÇÖMLEK BULUNDU

çatalhöyükAnadolu'daki en önemli arkeolojik kazı alanlarından Çatalhöyük'te yaklaşık 10 bin yıl öncesine ait insan yüzü kabartmalı bir çömlek bulundu. 2007 yılı kazılarındaki en önemli buluntulardan biri olduğu belirtilen kabartmalı çömleğin parçalarının MÖ 6700 yılına tarihlenen bir çöp yığını içinden çıkarıldığı açıklandı.

 

Kazı ekibi tarafından parçaları birleştirilen oval çömleğin iki sivri yüzünde insan yüzü şeklinde kabartma ve işlemeler bulunuyor. Çömleğin diğer yüzlerinde ise boynuz ve kulakları betimlenen boğa motfileri yer alıyor. Hem insan hem boğa motfileri barındıran kap, Çatalhöyük insanlarının özel eşyalar yaptığını ve sanatsal yeteneklerini gösteriyor.

 

10 Bin Yıl Öncesinin Sanatı

Yapı Kredi'nin ana sponsorluğunda yürütülen Çatalhöyük kazılarında, Stanford Üniversitesi'nden Prof. Ian Hodder liderliğinde 120 kişilik uluslararası bir ekip çalışıyor. Konya'nın Çumra ilçesi yakınlarında bulunan ve büyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük'te bugüne kadar duvar resimlerinin ve rölyeflerin yanı sıra günlük hayatta kullanılmış çok sayıda nesnede ortaya çıkarıldı. Kazılarda ortaya çıkarılan sanat eserleriyle dünyadaki diğer Neolitik dönem yerleşimlerinden ayrılan Çatalhöyük'teki duvar resimlerinin hikaye anlatımcı niteliğinin bir benzeri bugüne kadar Anadolu'da ve Orta Doğu'da bulunamadı.

 6 Agustos 2007, Yapı Kredi Bülteni

İZMİT'İN ALTINDAN ANTİK ÇAĞIN BAŞKENTİ ÇIKIYOR 

Anadolu'nun en büyük eskiçağ kentlerinden Nikomedia'da yapılacak arkeolojik kazılar, şehrin sır perdesini aralayacak. Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülecek kazılara ana sponsor olan CNR Holding, tarihin karanlıkta kalmış kültür hazinesinin aydınlanmasında rol alıyor.  

M.Ö. 264'e uzanan bir tarihe sahip olan ve Bithynia bölgesine başkentlik yapan Nikomedia, günümüzde olduğu kadar eskiçağlarda da kilit bir konuma sahip. Doğuya açılan en önemli liman şehirlerinden biri olarak Roma dönemi Batı Anadolu'sunun şehirciliği hakkında pek çok bilginin elde edileceği kazılarda dünyanın en büyük antik tiyatrosu da ortaya çıkarılacak.   
nikomedia

Nikomedia, Anadolu'da bilimsel kazısı yapılmakta olan 208 kentin % 96'sından daha büyük, görkemli ve gizemli unsurlar barındırıyor. Sanatın görkemini yaşamış, Bursa'dan İstanbul'a kadar olan bölgede Hellenistik Krallık ve Doğu Roma İmparatorluğu'na başkentlik yapmış kentin aydınlatılamamış tarihi; toprak üstüne ışık görmeyen unsurlarının çıkarılması ile sanat, mimari ve şehircilik açısından Anadolu Kültür Tarihine ışık tutacak. Kazı heyeti başkanlığını Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün kurucusu Doç.Dr.Ayşe Çalık Ross'un yapacağı kazılarda, İzmit'in sanayi kenti olmasının yanında antik dokusuyla da dikkat çekmesi sağlanacak. Kazılar, kültür turizmi açısından da potansiyel yaratacak. Körfez ilçede 310 km'lik bir alanı kapsayan araştırmalarda yürütülen yüzeysel çalışmalarla antik yol ve antik kentler belirleniyor. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK ANTİK TİYATROSU 

Kentin ortasındaki bir tepede 164-60 m ebatlarında dev bir yapı olan Nikomedia Antik Tiyatrosu, dünyanın en büyük antik tiyatrosu olan Efes'ten bile büyük bir konuma sahip. Antik Nikomedia şehrinin en gösterişli yapılarından biri olan antik tiyatro, dünya arenasına bir dönem Anadolu'da hüküm sürmüş bir şehrin tarihine sahip çıkabildiğimizi gösterme açısından da önem taşıyor. Tiyatroların antik kentlerin en gösterişli yapıları olduğu düşünüldüğünde, İzmit'e hakim bir tepede yer alan yapı, kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından günümüzde de kullanılabilecek bir duruma gelecek. nikomedia

PROJEYE KİMLER DESTEK VERİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Kocaeli Büyükşehir belediyesi, Kocaeli İl Kültür Müdürlüğü, Kocaeli Müzesi Müdürlüğü, Kocaeli Sivil Savunma Müdürlüğü ve Kocaeli Mimarlar Odası, Nikomedia Kazıları Projesi'ne destek veren resmi kuruluşlar arasında yer alıyor. CNR Holding'in ana sponsorluğunu yaptığı projeye İzmit Rotary Kulübü de destek sağlıyor. 

Heredots Thrakia'dan Anadolu'ya göç eden Bithynialılar'dan Asya Thrakları ya da Thrakia'nın Bithynleri, ülkelerinden de Asya Thrakiası ve Thrakia Bithyniası olarak bahseder. Thrakia halklarından biri olan Bithynler Demir Çağı başında Phrygialılar'ın ardından Anadolu'ya geçmişler ve kuzeybatı Anadolu'ya yerleşmişlerdir. Zipoites'ten sonra yerine geçen oğlu 1.Nikomedes M.Ö. 264 yılında Nikomedia şehrini kurmuştur. Roma İmparatorluğu'nun kurucusu Augustus Nikomedia'ya gelmesiyle onuruna kentte tapınak yaptırılmış, Julius Caesar ise İ.Ö. 74-70 yılları arasında bir çok kez kenti ziyaret etmiştir.  
30.Temmuz.2007 

Detaylı Bilgi ve İrtibat

Mehmet ZENGİN 0212 465 74 74/23 00

Nazan TİLKİCİ 0212 465 74 75/34 74  

 

 

KYZIKOS

Balıkesir'in Erdek ilçesi yakınında bulunan Kyzikos Antik Kenti'ndeki kazılarda, "Hadrianus Tapınağı" ortaya çıkarılma çalışmaları devam ediyor.
Kazı Başkanı Yrd. Doç. Nurettin Koçhan, Kentin tarihinin MÖ. X. yy. a kadar indiğini ve iki depremle terk edildiğini belirterek, "kentin ortaya çıkarılmasını 50-60 yılı alacaktır" dedi
26 Temmuz 2007, YENİASIR

TYANA

tyana

Niğde, Kemerhisar beldesiyle içiçe olan Tyana Antik Kenti kazılarında bu yıl su dağıtım şebekesi ortaya çıkarılıyor. İtalya Padova Üniversitesinden Prof. Dr. Gudio ROSADA'nın başkanlığındaki kazılarda daha önce günyüzüne çıkarılan klisenin tüm üniteleri ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Kazı heyeti bulunan mozaikleri de restore edecek.
Tyana Antik Kenti, Kapadokia Krallığı döneminde başkentlik de yaptı.Otuzbin kişiye su taşıyabilen 4 Km. uzunluğunda su kemerleri bulunuyor.
20 Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

SOLI / POMPEIOPOLIS

Mersin, Mezitli beldesindeki kazılar, Dokuz Eylül Üniversitesiyle, Kültür Bakanlığı ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yıl Sütunlu Yol ve Höyük kazılıyor. Höyüğün doğu yamacında Hitit Dönemine ait zahire küpü ve içinde ölçek kabı bulundu. Ölçek kabı iki mina (900 gram) kapasitesinde. Kazı başkanı Doç. Remzi Yağcı,"Antik kentte ortaya çıkarılan duvarlar modern yolun altında kalıyor. İmkan olursa burayı da kazmak istiyoruz" dedi
Bu yılki kazılar eylül ayına kadar devam edecek.

Bir liman kenti olarak Soli/Pompeiopolis tarihte önemli bir yere sahipti. MÖ.700 yıllarında Rodoslular tarafından kuruldu. Günümüze kadar gelen Sütunlu Cadde'siyle dikkati çeken antik kentin bir Açıkhava Müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.
27 Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

ANKYRA

Ankara, Başkentte Hermes Heykeli Bulundu Roma Hamamı'ndaki heykelin M.S 2. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

HermesKültür ve Turizm Bakanlığı'nca Ulus'taki tarihi Roma Hamamı'nda Nisan ayından buyana sürdürülen arkeolojik kazı sırasında M.S. 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir Hermes heykeli bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, tarihi Roma Hamamı'na giderek Hermes heykelini inceledi. Hermes heykelinin, M.S. 2. yüzyıla ait olduğunun tahmin edildiğini belirten Koç, heykelin Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileneceğini söyledi. Koç, 1,5 ay önce başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından Roma Hamamı'nın yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği güzel mekanlardan biri haline getirileceğini kaydetti. Kazıda görev alan uzmanlar ise Hermes heykelinin üstün bir işçilik örneği olduğunu belirterek, heykelin, Türkiye'de son 50 yılda böyle bir buluntuya rastlanmadığını ifade ettiler.
31 Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

ILISU BARAJI KAZILARI

9 noktada süren 7 yıllık kazılarda 4500 eser ortaya çıkarıldı.

Yapımına başlanan Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Hasankeyf ve Bismil'de başlatılan kazılar sürüyor.

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu köyünde geçen yıl temeli atılan Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Batman'ın Hasankeyf ilçesi ile Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 9 yerde kazılar sürüyor.

Bismil'de Hırbemerdon Tepe, Kavuşan Tepe, Ziyaret Tepe, Hakemi Use Tepe, Kenan Tepe, Şahin Tepe, Salat Tepe, Körtik Tepe, Batı Salat Yerleşiminde yapılan kazılarda MÖ 1000 yıllarından günümüze kadar olan tarihi eserler gün kazılarda ayrıca insanlık tarihine ışık tutacak bilgiler elde ediliyor.

Kazılarda yerli ve yabancı ekipler yer alıyor. Müze, restorasyon çalışması süren tarihi İçkale'ye taşınacak. Kazılarda çıkan tarihi eserler de müzenin yeni yerinde 2009 yılında sergilenecek.

Soyukaya, İtalya, ABD ve Japonya'dan 4 ekip, Türkiye'den de 5 ekip tarafından sürdürülen kazıların bu yılki bölümünün eylül ayında tamamlanacağı bildirildi.
31 Temmuz 2007, TRT Haber

 

KSANTHOS

KSANTHOS
Ksanthos Mozaik

Kaş-Kınık yer alan Ksanthos Antik Kenti kazı çalışmaları başladı. Kazılarda Fransız ve Türk ekipleri çalışıyor. Kazı Başkanı Bordo Üni. den Prof. Dr. Jacques Des COURTILS, bu yılki kazıların 1,5 ay süreceğini ve bulunan mozaiklerin restorasyon ve korunması çalışmalarına ağırlık verileceğini belirtti.Kazı çalışmalarında bir çifçinin tarlasında bulunan antik kalıntılar da Ksanthos'a getirildi.
Bu yılki kazılarda, MS. 5. yy. a ait mozaiklerlerle Roma Dönemi yapıları ortaya çıkarıldı.
57 yıldır sürdürülen kazılar, gelecek yıl, Kuzey Agora ve Roma Kilisesi bölümünde devam edecek. ksanthos_2007

Ksanthos, Antik Çağ da Lykia'nın başkentiydi. Pers istilasına kahramanca direnmesiyle tanınıyor. Xanthos, Unesconun dünya mirası listesinde de yer alıyor.
Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

LAODIKEIA

Doç. Celal ŞimşekDoç. Celal Şimşek; Tanrıça Heykelinin yanında TRT'ye bilgi veriyor.

Denizli, Pamukkale yolundan sapılarak ulaşılan Laodikeia Antik kentinin bu yıl kazılarında, hamam yapıları ortaya çıkarılırken Bereket Tanrıçası heykeliyle Filozof Başı bulundu. Kazı başkanı Doç. Celal Şimşek, "Buluntular burada septik düşüncenin ve bir felsefe okulunun varlığını ortaya koyuyor. Heykel okuluna işaret ediyor" dedi

laodikeia surye caddesi
Suriye Caddesi

2300 yıllık Laodikeia Antik Kenti, Pamukkale Üniversitesi tarafından 5 yıldır kazılıyor.
20 Temmuz 2007, TRT Yurt Haberleri

LAODIKEIA

laodikeia

Bu yıl ki kazılarda atölye, boyahaneler ve denize sallarla ulaşılan yollara ait buluntular ortaya çıkarıldı.
Kent, buluntular ışığında, teksitil ve mermer merkezi idi.
900 metrelik Suriye caddesinin 400 metresi ayağa kaldırılarak ziyarete açık bir hale getirildi.
22 Ağustos 2007, TRT Yurttan Haberler

ANTIYOKYA

Gazipaşa-Güney köyü yakınlarındaki Antiyokya Antik Kenti kazıları, önceki yıllarda açılan Tapınak Bölgesi'nde devam ediyor. Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen'in başkanlığındaki kazı çalışmalarına Amerikan Nebraska ve Klark Üniversitelerinden uzmanlar da katılıyor. Kazıya 4 öğrenci, 4 işçi de yardımcı oluyor. Bu yılki çalışmalarda tapınağın ortaya çıkarılan mimari parçaları, vinç yardımıyla boş bir alana taşınıyor. Amaç tapınağın yeniden ayağa kaldırılması.
Kazılar 10 Ağustosta sona erecek.
25 Temmuz 2007, TRT

 

ALTINTEPE KAZISI

Erzincan, Üzümlü ilçesi Altın Tepe ören yeri kazılarında, önemli bir bulguya rastlandı. 2750 yıllık tuvalet taşı ve kanalizasyon şebekesi ortaya çıkarıldı. Kazı başkanı Prof. Mehmet Karaosmanoğlu, "İlk kez tespit ettiğimiz ve Urartu için önemli bir buluntu olan, tuvalet, tuvalet taşı, lavabo ve belki de banyo olabilecek bir kısım bir kanalda toplanıyor ve dışarı çıkarılarak bir foseptik çukurunda toplanıyor. Kale yapılırken önceden planlanmış, kanalizasyon yerin altından geçiyor ve birçok kola ayrılıyor." dedi. MÖ. 750li yıllara tarihlenen buluntular Anadolu'da ilk olma özelliğini taşıyor.

Kazılarda ortaya çıkarılan Bizans Kilisesinin mozaikleri de koruma altına alınıyor.
27 Temmuz 2007, TRT

AINOS

4000 Yıllık Tarih Aydınlanıyor.
Edirne Enez'de başlayan kazılar 3 ayrı alanda sürdürülecek.
Edirne'nin Enez ilçesinde 1970 yılından bu yana devam eden arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarının bu yılki bölümü başladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Enez'de 1970 yılından bu yana devam eden kazıların bu yılki bölümünün üç alanda süreceğini söyledi.

Bu yılki kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi'nin katkılarıyla yürütüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Başaran, kazıların Enez Kalesi'nde Osmanlı Mezarlığı ile Çataltepe Tümülüsü'nde sürdürüldüğünü belirtti.

Enez kazılarının arkeolojik ve koruma amaçlı sürdürüldüğünü bildiren Prof. Dr. Başaran, kazı sırasında çıkan kültür kalıntılarında koruma ve sağlamlaştırma yapılacağını kaydetti.

Müzelik değerde olan eserlerin konservasyonunu (yarım eserlerin yapıştırılması) yapacaklarını belirten Prof. Dr. Başaran, "Bu yıl Fatih Camii'nin rölevesi yapılacak. Bunun hazırlıklarına başlandı. Bölgedeki tüm eserler yeniden gözden geçirilerek, koruma tedbirleri artırılacak. 20'si stajyer öğrenci olmak üzere 80 kişiyle sürdürdüğümüz kazı çalışmaları, eylül ayında sona erecek." dedi.
31 Temmuz 2007 TRT Haber

 

TROIA

troia

Çanakkale Troia Antik Kenti kazıları başladı.
Bu yılki kazılarının amacı; Troia'nın büyüklüğü konusundaki tartışmaları sonlandırmak.
Bu yılki kazılara birçok ülkeden arkeolog ve uzmanlar katılıyor. Kazılar Troia'nın Aşağı Şehir savunma hendeği ve savunma sisteminin bulunduğu bölgelerle, kuzeydoğu bölümünde sürüyor.

3 Ağustos 2007 TRT Yurttan Haberler

 

 
        mesaj kutusu  Konuk  Defteri     

arkeolojidunyasi@gmail.com

bana ulaşmak için yukardaki maili kullanın veya üzerine tıklayın